Часто при покупці поліпропілену можна почути від продавця, що термін його експлуатації - цілих 50 років, і за весь цей час у вас з трубами або фітингами ППР не буде ніяких проблем.
Чи варто вірити таким заявам? Найімовірніше, що ні, хоча б з однієї простої причини: поліпропілен ще не настільки довго використовується в будівництві та сантехніці, щоб можна було на практиці підтвердити дане твердження. Проте, теоретично такий тривалий термін експлуатації цілком реальний. Однак, для цього буде потрібно враховувати багато нюансів і умов.

Власне, саме про це ми і поговоримо далі - про те, який термін служби поліпропіленових труб і як його збільшити.

Почнемо з того, що труби з поліпропілену використовуються в найрізноманітніших галузях: будівництво, системи опалення, охолодження, поливу, кондиціонування, пожежогасіння і навіть транспортування. Відповідно, труби, які в них використовуються, повинні володіти якостями і характеристиками, необхідними саме для поставлених цілей. Говорити про умови експлуатації теж багато не будемо - само собою зрозуміло, що це найважливіший фактор, що впливає на довговічність поліпропіленових труб.

Виходячи з того, що перед пластиковими трубами ставляться різні завдання, виготовляються вони з різним характеристиками і відповідними рекомендаціями щодо того, де їх краще використовувати. Найголовніші показники - температура теплоносія і тиск, на який розрахована труба.

Найбільшим попитом для прокладки систем тепло- і водопостачання серед монтажників користуються такі категорії поліпропіленових труб:

PN 10 найчастіше використовуються для холодного водопостачання та поливу (температура середовища - до 25°C, робочий тиск - 1 МПа).

PN 16 - використовується в тих же галузях, що і PN 10, але витримує більший тиск (1,6 МПа) і температуру (60°C).

PN 20 - такі труби підходять для прокладки систем опалення та гарячого водопостачання, так як витримують температуру теплоносія 75°C і тиск 2 МПа.

PN 25 - теж застосовуються для подачі гарячої води і опалення, але іноді навіть використовуються в центральних системах, так як максимальна температура для них 95°C, тиск - 2,5 МПа.

Перше, від чого залежить термін експлуатації поліпропіленових труб, - це те, наскільки правильно ви підібрали їхню категорію. Не варто розраховувати, що система опалення прослужить довго і надійно, якщо для її створення ви використовуєте труби PN 10.

З цього випливає правило №1 - застосовуйте труби, що за своїми характеристиками підходять для тих завдань, які вони повинні виконувати.

Зверніть увагу: для поліпропілену характерна така особливість, як лінійне розширення. Це може порушити роботу системи і має бути враховано при її створенні. Вихід в даному випадку - використання компенсаторів. Також дуже вдале рішення - армовані алюмінієм або скловолокном поліпропіленові труби, у яких дуже низький коефіцієнт розширення.
Варто пам'ятати, що на поліпропілен погано впливає ультрафіолет - прямі сонячні промені. Від цього руйнуються молекулярна структура поліпропілену і довгі молекули. Як результат, матеріал стає «пухким» і схильним до деформацій. Щоб убезпечити пластикові труби від ультрафіолету, їх часто ховають в спеціальні короби.

Також потрібно розуміти, що як би ви не старалися і не дотримувалися всіх рекомендацій, якщо труби зроблені з неякісного поліпропілену, то надійної роботи від них чекати не варто. Наша порада: не треба економити в даному випадку. Робити ремонт або замінювати тріснуті чи труби, які прогнулися, коштуватиме дорожче. По можливості переконайтеся, що купуєте сертифіковану в Україні продукцію від надійних виробників і постачальників.

Але навіть якщо ви купили найдорожчий, якісний і сертифікований поліпропілен, це не захистить вас від проблем, які можуть виникнути після неправильного монтажу трубопроводів в системах опалення або водопостачання. Не дарма термін експлуатації 50 років вказують, роблячи обов'язкову поправку: ЗА УМОВИ ПРАВИЛЬНОГО МОНТАЖУ!!!

І це дійсно дуже важлива умова, адже найвразливіше місце в трубопроводі з пластикових труб - це місця зварювання. Неправильний його спосіб, зварювальний апарат, що не нагріває поліпропілен і насадки до потрібної температури, зварювання труб впритул, без використання муфт (так, іноді «умільці» і таке роблять) - це причини, через які в місцях зварювання найчастіше з'являються мікротріщини, розриви, деформації та інші малоприємний речі. Також трапляється, що неправильна установка і нерівномірне кріплення труб до стіни стає причиною їхнього провисання або видовження. Не найкращим чином впливають і часті перебудови і реконструкції.

Наша порада: в питанні створення (читай, зварювання) трубопроводів з поліпропілену довіртесь досвідченому професіоналу, який дійсно знає свою роботу. Так і вам простіше, і термін експлуатації поліпропілену буде більшим.