Аксіома: чим більше ви знаєте про обладнання, тим вища ймовірність, що зможете вибрати саме те, яке послужить максимально довго і надійно. Радіаторів опалення це правило стосується найбільше. Справа в тому, що від правильності вибору батарей залежить не тільки ваш комфорт, але і вигляд приміщення, в якому вони будуть встановлені, і те, скільки часу ви зможете обійтися без додаткового ремонту. Замінити або додати ще один радіатор - це значить переробляти систему опалення, а це не те ж саме, що, наприклад, замінити лампочку.

Відповідно, перед тим, як вибрати радіатор, варто дізнатися про нього якомога більше.

Почнемо з того, що вибір радіаторів на ринку дійсно великий, але об'єднати їх можна в три великі групи: радіатори сталеві, радіатори алюмінієві та біметалеві радіатори, які за великим рахунком представляють собою результат «схрещування» перших двох типів.

У статті ми зосередимося на сталевих панельних радіаторах і спробуємо розповісти все, що потрібно про них знати.

Почнемо з того, що сталеві радіатори діляться на кілька типів. Найпоширенішими з них є тип 11, 22 і 33. Є ще радіатори типу 20 або 21, але вони практично не використовуються для опалення житлових приміщень.

Так що ж означають ці загадкові цифри? Тут все просто: вони вказують на кількість панелей і конвекторів. Перша цифра в типі радіатора вказує на кількість сталевих панелей, а друга - на кількість конвекторів ("змійовиків"), які розташовані між ними.

Так, наприклад, сталевий панельний радіатор тип 22 (а він є  найзатребуванішим) означає, що в даній батареї є 2 панелі і 2 конвектора між ними.

Типи сталевих панельних радіаторів

З типами ми розібралися, тепер розглянемо інші параметри і характеристики, на які варто звернути увагу, якщо вам потрібно купити сталевий радіатор опалення.

Висота. Найбільшим попитом користуються моделі висотою 500 мм. Почасти це пояснюється тим, що вони підходять під більшість підвіконь. У продажу також можна знайти сталеві радіатори висотою 30, 40, 45, 50, 60 і навіть 90 см.

Висота конвектора. Конвектор - це та зігнута змійкою пластина в радіаторі, яка віддає тепло. У класичному варіанті при висоті батареї 50 см висота конвектора повинна бути 40 см, а відступи знизу і зверху приблизно по 5 см.

Вага. Найпопулярніший розмір панельного радіатора - 500х1000 мм, де 500 мм - це його висота, а 1000 мм - довжина. Для такої моделі вага повинна становити не менше 24 кг. Якщо він важить менше, то швидше за все виробник заощадив на товщині сталевого листка або використовує урізаний конвектор, що погано позначається на надійності, потужності і тепловіддачі радіатора.

Сталевий панельний радіатор

Товщина листка сталі. Ця величина повинна бути не менше 1,15 мм, інакше вона буде погано впливати на ККД радіатора в цілому, а також на тиск, який він здатний витримувати. Ця характеристика дуже важлива там, де трапляються часті перепади тиску в системі і гідроудари.

Тиск. Стандартний тиск, на який розрахована робота сталевих радіаторів, - 10 бар.

Потужність. Потужність сталевих радіаторів залежить від усіх тих параметрів, які ми зазначили вище. Відповідно, її завжди потрібно додатково уточнювати перед тим, як купити радіатор. Розраховуючи необхідну потужність, потрібно враховувати ще й багато інших факторів, в тому числі товщину стін, додаткове їх утеплення, висоту стелі, розміри і кількість вікон, розташування приміщення (чи є воно кутовим, чи знаходиться всередині будівлі). Звичайно ж, також потрібно звертати увагу на бажану температуру в приміщенні.

Сертифікати та гарантії. Тут багато говорити не будемо. Будь-яке опалювальне обладнання, в тому числі радіатори, має бути сертифікованим в Україні, відповідати міжнародним стандартам якості і обслуговуватися по гарантії виробника.

Сталеві панельні радіатори бувають з нижнім і бічним підключенням. Більш популярними є моделі з боковим підключенням, в яких з боків в торцях зверху і знизу є отвори. Сталеві радіатори з нижнім підключенням встановлюються, коли труби проходять в підлозі.