Поліетилен настільки активно і швидко входить в усі галузі будівництва і не тільки, що ми навіть не завжди це помічаємо. Проте, в системах водо- і газопостачання, поливу, кондиціонування продукція з поліетилену використовується все активніше. Втім, це не дивно: ПЕ-труби і фітинги легкі, зручні для транспортування і монтажу, довговічні і коштують відносно недорого.

Відповідно, на ринку представлений великий вибір продукції з поліетилену, при цьому маркується він декількома способами. Найпопулярнішим є ПЕ 80 і ПЕ 100, проте не так давно можна було зустріти і ПЕ 63.

Так чому ж поліетилен заслужив таку популярність і поширеність?

Перш ніж відповісти на це питання, варто більш детально розібратися, що він собою являє. Поліетилен - це органічна сполука, яку отримують шляхом полімеризації етилену ( «зв'язування» його молекул). В результаті ми маємо молекули, яким властиві як внутрішні взаємні зв'язки, так і безліч вільних відгалужень. Характеристики поліетилену і продукції з нього залежать саме від їхнього співвідношення. Чим менше вільних відгалужень і чим більше двосторонніх зв'язків, тим вищими якостями володіє отриманий матеріал.

Поліетиленові труби ПЕ 80 ПЕ 100 для води

Властивості поліетилену можна зрозуміти з його маркування. Ці цифри вказують на таке найважливіше значення, як MRS - мінімальна тривала міцність. Фактично даний показник дозволяє зрозуміти, під яким тиском проводилося випробування труби на міцність. Для ПЕ 63 це 6,3 МПа, для ПЕ 80 - 8 МПа, для ПЕ 100 - 10 МПа відповідно. Відзначимо, що чим вищий показник, тим міцнішим, пластичнішим  і надійнішим буде труба, оскільки він відображає ступінь кристалічності і впорядкованості молекулярних рядів.

Сьогодні на ринку великою популярністю користується поліетилен ПЕ 80 і ПЕ 100, при цьому марка ПЕ 100 все активніше витісняє ПЕ 80, так само як колись 80 замінив ПЕ 63.

Спробуємо розібратися, в чому ж різниця між ними, і за які переваги ПЕ 100 цінується все більше. Як зрозуміло з маркування, в структурі такого поліетилену є менше вільних з'єднань, а значить, він найбільш структурований і має найвпорядкованішу кристалічну решітку.

Поліетиленові труби ПЕ 80 ПЕ 100

З цього випливає головна претензія, яку висувають трубам з ПЕ 100: прийнято вважати, що вони гірше зварюються. Мусимо зазначити, що дане твердження є помилковим. Чим краще структурований поліетилен, тим рівномірнішим, міцнішим і надійнішим виходить шов, створений при спайці. Однак, для зварювання ПЕ 100 потрібна вища температура, ніж для ПЕ 80, що і послужило появі міфу про те, що поліетилен марки 100 гірше з'єднується.

Ще однією важливою перевагою є те, що поліетиленові труби ПЕ 100 стійкіші до впливу сонячних променів. Вони зберігають не тільки міцність, але і пластичність, в той час як труби ПЕ 80 при прямому тривалому впливі УФ-випромінювання стають крихкішими і тріщини в них з'являються швидше. Це не означає, що вони погані і ненадійні, однак, варто пам'ятати, що поліетиленові труби ПЕ 80 вимагають вищих вимог до умов експлуатації.